2018-03-23
Darmowy biuletyn!

Chcesz otrzymać serię wypakowanych informacjami biuletynów w formacie PDF, o skutecznym i poprawnym tworzeniu oraz oglądaniu obrazów trójwymiarowych - bez żadnych zobowiązań?
Zapisz się już teraz!

imię: *
nazwisko:  
e-mail: *
kod poczt.  
(do statystyki geograficznej)
co Cię interesuje w stereo-3D:
* Zgadzam się z Polityką Prywatności
 
* Wymagane pola
Informacja

Witamy na nowych stronach STEREOS!

Ciągle trwają tu prace, więc jeśli znajdą Państwo jakieś niedociągnięcia lub błędy, to bardzo za to przepraszamy i prosimy o ich wskazanie na adres: webmaster(małpa)stereos.pl

Jesteś tutaj

Strona główna » 3d.info

Wierniejszy obraz świata

STEREOSKOPIA to uzyskiwanie obrazów odtwarzających efekt widzenia obuocznego, co zapewnia naturalne wrażenie głębi w scenie i bryłowatości przedmiotów.

Istnieje wiele technik stereoskopowych, ale wszystkie sprowadzają się do przedstawienia każdemu oku nieco różnych obrazów (tak, jak różne są punkty widzenia prawego i lewego oka). Z takich dwóch obrazów w naszej głowie powstaje (dzięki bardzo złożonym procesom psychicznym) jeden trójwymiarowy obraz, z całą głębią i realnością oryginału.

Początki stereoskopii sięgają połowy XIX wieku, choć wiadomo, że i wcześniej byli ludzie, którzy na własny użytek próbowali ćwiczeń z oczami, umożliwiających nakładanie się obrazów podobnych przedmiotów (np. w powtarzających się wzorach), co dawało niezwykłe efekty głębi i bryłowatości.

Pierwszy rozkwit technik obrazowania trójwymiarowego nastąpił bezpośrednio po narodzinach fotografii pod koniec zeszłego wieku. Wymyślono i odkryto wtedy wszystkie podstawowe sposoby uzyskiwania obrazów 3D. W XX wieku zainteresowanie stereoskopią raz rosło, raz spadało, ale ciągle było obecne.

W ostatnich latach obserwujemy kolejny wybuch zainteresowania stereoskopią. Umożliwił to rozwój technik obrazowania oraz - jak sądzę - rozwój technik wymiany informacji, z Internetem na czele.

Obrazowanie 3D pojawia się wszędzie wokół nas. Medyczne systemy obrazowania trójwymiarowego używane są rutynowo w chirurgii i diagnostyce. Stałe miejsce w rozrywce zajęły filmy trójwymiarowe, wyświetlane w setkach kin IMAX (w tym kilka w dużych miastach w Polsce) oraz w parkach rozrywki, takich jak Disneyland czy Universal Studios. Agencja kosmiczna NASA transmitowała obrazy 3D z Marsa. Stereoskopowe kamery video pomagają w kierowaniu bezzałogowych, podwodnych pojazdów ratowniczych, eksploracyjnych i naprawczych. Prawnicy sięgają po tę technikę na sali sądowej, agenci nieruchomości wykorzystują ją do dokumentacji i prezentacji sprzedawanych domów a wiele firm używa jej w celu przyciągnięcia klientów do swych stoisk. Powstało wiele systemów telewizji trójwymiarowej i któregoś dnia będziemy mieli ją w domu i w wideotelefonach 3D.

A czy wspomniałem już o wykorzystywaniu stereoskopii po prostu dla przyjemności? Kto może niech obejrzy magazyn Sports Illustrated, numer poświęcony kostiumom kąpielowym z roku 2000... (a także numer olimpijski 2004 tego pisma).