2018-03-19
Darmowy biuletyn!

Chcesz otrzymać serię wypakowanych informacjami biuletynów w formacie PDF, o skutecznym i poprawnym tworzeniu oraz oglądaniu obrazów trójwymiarowych - bez żadnych zobowiązań?
Zapisz się już teraz!

imię: *
nazwisko:  
e-mail: *
kod poczt.  
(do statystyki geograficznej)
co Cię interesuje w stereo-3D:
* Zgadzam się z Polityką Prywatności
 
* Wymagane pola
Informacja

Witamy na nowych stronach STEREOS!

Ciągle trwają tu prace, więc jeśli znajdą Państwo jakieś niedociągnięcia lub błędy, to bardzo za to przepraszamy i prosimy o ich wskazanie na adres: webmaster(małpa)stereos.pl

Jesteś tutaj

Strona główna » 3d.info

Podstawy stereo-3D

Zasada powstawania obrazów trójwymiarowych

Przy normalnym patrzeniu na świat każde oko widzi nieco inny obraz, ponieważ każde patrzy z innego punktu przestrzeni. Mózg odpowiednio interpretując drobne różnice w tych obrazach, konstruuje jeden obraz trójwymiarowy, odznaczający się głębią przestrzeni.

Dla odtworzenia tej głębi w fotografii niezbędne jest pokazanie każdemu oku nieco innego obrazu, takiego, jaki oko to widziało by przy obserwacji rzeczywistego obiektu przestrzennego.

W ten sposób odtworzone zostaje dokładnie takie samo wrażenie, jak przy bezpośredniej obserwacji rzeczywistej sceny.

W praktyce przygotowuje się tzw. stereoparę a więc dwa zdjęcia umieszczone obok siebie (po jednym dla prawego i lewego oka).

Jak można zmusić każde oko do obserwacji tylko jednego, przeznaczonego dla niego zdjęcia? Przecież kiedy patrzymy obojgiem oczu na parę płaskich zdjęć to widzimy dwa płaskie zdjęcia a nie przestrzenny obiekt, który one przedstawiają.

Aby stereopara połączyła się w jedno trójwymiarowe zdjęcie należy zastosować jakiś trik.

Można to zrobić na stosując różne przyrządy, między innymi stereoskopy soczewkowe, pryzmatyczne lub lustrzane albo rzutując obrazy na specjalny ekran i oglądać przez okulary polaryzacyjne.

Okazuje się jednak, że każdy z nas posiada swój własny stereoskop. Trzeba tylko nauczyć się nim posługiwać. A to Ci heca !